Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Avantaje in natura. Ce tratament aplicam pentru TVA si impozitul pe profit?

de InfoTva.ro la 22 Apr. 2014 Exclusiv
Tags: avantaje in natura, tva, impozit pe profit, cheltuieli, ajustare, baza de impozitare

In cele ce urmeaza, vom vedea daca avantajul in natura este cu TVA inclus care se cumuleaza cu salariul de incadrare, rezultand un salariu realizat la care se calculeaza contributii angajat/angajator si impozit pe salarii. Pentru o societate care concomitent autofactureaza numai din punct de vedere TVA, daca avantajul in natura este fara TVA, stabilim in ce masura cheltuiala aferenta ajustarii, prin autofacturare, este nedeductibila.


De asemenea, vom vedea daca se poate proceda altfel si daca se impune includerea TVA-ului in avantajul acordat.

Referitor la cele doua  puncte mentionate, interpretarea dvs. este corecta si corespunde raspunsului transmis pentru intrebarea dvs. formulata initial.

In situatia in care pentru avantajul respectiv nu s-a exercitat dreptul de deducere la momentul achizitiei sau producerii bunului, nu mai poate fi vorba despre o cheltuiala cu ajustarea deoarece ajustarea se efectueaza numai daca s-a exercitat dreptul de deducere pentru bunul respectiv, acordat drept avantaj in natura.

Asadar, valoarea avantajul in natura cuprinde, obligatoriu si suma TVA aferenta, dar numai daca s-a exercitat dreptul de deducere si se inscrie intr-o coloana distincta din statul de salarii, fiind  inclus in baza de calcul pentru determinarea:

-    obligatiilor de plata ale angajatului constand in  contributii  si impozit pe venit cu retinere la sursa;
-    obligatiilor de plata datorate de angajator.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


     
Asa cum ati precizat si dvs., daca s-a dedus TVA si cheltuiala cu ajustarea TVA nu este impozitata la salariat, valoarea acesteia este nedeductibila la determinarea profitului impozabil.

Astfel, prin legislatia fiscala nu se impune reintregirea valorii avantajului in natura cu suma TVA aferenta, dar se restrictioneaza dreptul de deducere a cheltuielii de exploatare rezultate din ajustarea sumei TVA deduse (658 = 4427). Caracterul optional al includerii TVA in valoarea avantajului in natura rezulta chiar din textul de lege al art. 21 alin. (4) lit. d)  din Codul fiscal prin care legiuitorul, ofera, indirect,  contribuabilului, posibilitatea de a selecta alternativa convenabila acestuia:

  " (4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: d) cheltuielile cu taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor acordate salariatilor sub forma unor avantaje in natura, daca valoarea acestora nu a fost impozitata prin retinere la sursa; ....".
 
Deci, cheltuiala cu TVA  este nedeductibila numai daca suma TVA nu a fost impozitata prin retinere la sursa la salariat.

In concluzie, nu este obligatorie includerea TVA in valoarea avantajului in natura, dar este obligatorie repectarea prevederilor art. 21 alin. (4) lit. d)  din Codul fiscal cu privire la tratamentul fiscal aplicabil cheltuielilor cu suma TVA ajustata.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Avantaje in natura. Ce tratament aplicam pentru TVA si impozitul pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016