Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Dividende distribuite unui asociat care relizeaza venituri din salarii. Se datoreaza CASS?

de Ioana Andreea Pavel la 10 Feb. 2017 Exclusiv
Tags: venituri din salarii, cim partial, dividende, impozit pe salarii, oug 3/2017

In analiza de mai jos, avem cazul unei persoane care este angajata incepand cu data de 09.02.2017 cu contract de munca timp partial (4 ore). Stabilim daca persoana in cauza datoreaza CASS pentru veniturile din dividende repartizate si incasate in luna februarie 2017.

Pentru dividendele distribuite incepand cu luna februarie 2017 in cazul in care, asociatii realizeaza venituri de natura celor mentionate la art. 155 alin. (1) lit. a), respectiv, venituri din salarii sau asimilate salariilor,  nu se mai datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, pentru dividendele distribuite, ca urmare a modificarilor aduse Codului fiscal prin OUG nr.3/2017, respectiv  art. 176 alin. (7) din Codul fiscal. Contrbutia  de asigurari sociale de sanatate trebuie calculata la cel putin un salariu minim pe economie  lunar.
 
In cazul persoanelor fizice care realizeaza venituri din dividende si se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, aceasta se stabileste de catre organul fiscal competent, prin decizie de impunere anuala, pe baza informatiilor din declaratia privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit (205), precum si pe baza informatiilor din evidenta fiscala, dupa caz. Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate nu poate fi mai mica decat salariul de baza minim brut pe tara, daca venitul din dividende pentru care se calculeaza contributia este singurul venit realizat.
 
Prin urmare, daca asociatul respectiv  este angajat cu contract individual de munca, iar baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale de sanatate este calculata la cel putin un salariun minim brut pe tara, nu datoreaza CASS pentru dividendele primite in anul 2017.

Oricum, la plata dividendelor catre asociati nu se retine contributia de asigurari de sanatate, Aceasta contributie se va stabili ulterior de organele fiscale si se va comunica persoanelor care datoreaza, prin decizie de impunere. Termenul de plata este de 60 de zile de la comunicarea deciziei.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Dividende distribuite unui asociat care relizeaza venituri din salarii. Se datoreaza CASS?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 5 voturi




Comentarii 2 comentarii

Negrut Romeo 2017-02-13 14:04:19

Va rog frumos daca vreti sa precizati si articolul din CF in care spune clar ca CASS se caluleaza la salariul minim brut pe tara pentru cei care sint angajati cu contract de munca cu timp partial.
Va multumesc.

Negrut Romeo 2017-02-13 14:03:39

Va rog frumos daca vreti sa precizati si articolul din CF in care spune clar ca CASS se caluleaza la salariul minim brut pe tara pentru cei care sint angajati cu contract de munca cu timp partial.
Va multumesc.

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016