Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Stornare facturi emise si perioada de prescriere. Cum procedam?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 18 Nov. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, stornare factura, faliment, insolventa, inregistrare contabila, hg 44/2004

Analizam, prin cele ce urmeaza, cazul unei firme care a emis facturi in valoare de 200.000 lei cu TVA in 2007 catre o firma care ulterior a intrat in insolventa. In 2013 judecatoria a decis insolventa definitiva si irevocabila a acestei firme.

Vom stabili, asadar, daca firma are dreptul sa storneze aceste facturi in 2013 si sa ceara rambursare de TVA pentru aceste facturi sau daca a trecut perioada de prescriere.

Din punctul de vedere al TVA, ajustarea bazei de impozitare prin emiterea unei facturi de stornare este permisa numai in cazul falimentului clientului, potrivit art. 138 lit. d ) din Codul fiscal.

Stornarea facturii este posibila numai dupa emiterea unei decizii irevocabile de constatare a falimentului, data de instanta de judecata competenta.

Va reamintim faptul ca procedura insolventei este diferita de procedura falimentului, tinand cont de Legea 85/2006 privind falimentul societatilor comerciale.

Este posibil ca, in unele cazuri, judecatorul sa constate inceperea procedurii insolventei, iar, prin neredresarea societatii, sa constate falimentul acesteia. In alte situatii, prin procedura insolventei se aproba un plan de reorganizare, plan ce, de obicei, conduce la stergerea unor datorii ale societatii in insolventa.

Daca societatea dvs. a pierdut creante prin aprobarea planului de reorganizare, pentru aceasta situatie legiuitorul nu a prevazut posibilitatea ajustarii TVA in favoarea societatii. Pierderile din creante, ca urmare a insolventei, sunt cheltuieli deductibile fiscal, in cazul in care sunt constatate de instanta, conform normelor de aplicare pentru art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, regasite la pct. 23 lit. k) din HG 44/2004.
Ghidul practic al contabilitatii in 2020
Ghidul practic al contabilitatii in 2020

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii



Inregistrare contabila:

654 "Pierderi din creante si debitori diversi" = 4111"Clienti" / 4118 "Clienti incerti sau in litigiu" pentru valoarea pierderii.


Cu privire la perioada de prescriere, aceasta este de 5 ani, incepand cu 01.01.2008  si consideram faptul  ca,  si in situatia in care ar fi fost posibila ajustarea TVA, aceasta era prescrisa.
 
Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Stornare facturi emise si perioada de prescriere. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016