Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Va fi TVA-ul deductibil pentru unele cheltuieli aferente unei sali de protocol?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 13 Aug. 2014 Exclusiv
Tags: tva dedus, tva, inregistrari contabile, marfa, autofactura, protocol

In situatia urmatoare, se inregistreaza pe cheltuieli materiale si prestatii care ar fi trebuit sa fie inregistrate pe investitie, precum si sala de protocol. In cazul in care investitia va fi inregistrata, vom vedea daca TVA-ul e deductibil, avand in vedere destinatia ca sala de protocol.


Dupa cum se cunoaste, deducerea TVA de la achizitii este decisa de scopul utilizarii acestei achizitii.

Daca achizitiile sunt utilizate pentru activitati taxabile, aveti dreptul sa va deduceti TVA, conform art.145 alin. (2) din Codul fiscal.

Dificultatea in stabilirea unui tratament fiscal porneste de la scopul utilizarii camerei de protocol. Daca aceasta este folosita pentru primirea clientilor, pentru prezentarea cu prestanta a societatii sau pentru prezentarea produselor societatii, atunci consideram  faptul ca aveti dreptul sa deduceti integral TVA de la achizitii si se necesita sa modificati tratamentul contabil al acestor cheltuieli, in sensul capitalizarii costurilor.

Daca aceasta sala de protocol nu este folosita petru activitatea societatii sau nu se poate justifica un scop de activitate taxabila sau cu drept de deducere, cum ar fi o livrare intracomunitara sau un export, atunci nu se va exercita dreptul de deducere.

Ajustarea TVA dedusa se efectueaza prin articolul contabil:
Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas

Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii


635 "Cheltuieli cu alte taxe si impozite" = 4426 "TVA deductibila".

Se recomanda emiterea unei autofacturi, chiar daca legislatia nu a prevazut-o in mod expres.
 
Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Va fi TVA-ul deductibil pentru unele cheltuieli aferente unei sali de protocol?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016