Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Studiu de caz: Aplicare masuri simplificate in conditiile in care beneficiarul nu este inregistrat in scopuri de TVA.

de Redactia Infotva.ro la 19 Nov. 2015 Exclusiv
Tags: factura, taxare inversa, tva, material lemnos, factura de stornare

In cazul urmator, avem ca subiect societatea A, neinregistrata in scop de TVA, care cumpara 100 mc de busteni in vederea prelucrarii lor si producerii de articole de mobila. Furnizorul emite factura cu taxare inversa. Bustenii se dau la o alta firma in vederea prelucrarii acestora si obtinerii de cherestea pentru confectionarea mobilei.


Cum se inregistreaza factura de achizitii de material lemnos avand in vedere ca furnizorul a facturat cu taxare inversa? In cazul in care se vinde o parte din cherestea cum se intocmeste factura de catre societatea A? Care sunt prevederile legale?

 In primul rand furnizorul dvs. avea obligatia sa va emita factura cu TVA , intrucat conform prevederilor art.160 alin (1) din Codul fiscal, conditia obligatorie pentru aplicarea taxarii inverse este ca atat furnizorul, cat si beneficiarul sa fie inregistrati in scopuri de TVA conform art.153.
Inregistrarea de catre societatea A a achizitiei/livrarii de busteni se va efectua fara  TVA ,  intrucat nu este o societate inregistrata in scopuri de TVA.

Pentru a nu avea probleme in viitor luati legatura cu furnizorul dvs. sa  emita factura de stornare si sa intocmeasca factura cu TVA, intrucat conform prevederilor art.160 alin 4) de aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atat furnizorii, cat si beneficiarii.

 In aceasta situatie dvs. veti inregistra factura de achizitie in contul de marfuri  la valoarea totala inclusiv TVA si bineinteles veti emite factura fara TVA.

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Aplicare masuri simplificate in conditiile in care beneficiarul nu este inregistrat in scopuri de TVA.":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016