Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Constructie avand ca destinatie sediu social. Cum se deduce TVA-ul?

de InfoTva.ro la 03 Dec. 2014 Exclusiv
Tags: constructie, sediu social, plata, sume, regie proprie, tva, deductibil

Se va stabili mai jos daca TVA-ul dedus, aferent materialelor folosite in regie proprie, este deductibil in cazul unei constructii avand ca destinatie sediu social. Din punct de vedere al TVA, potrivit art. 145 alin. (2) lit. a) - c) din Codul fiscal:


 " Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:
    a) operatiuni taxabile;
    b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;
    c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 143, 144 si 144^1; …..”

 Regula generala prevede faptul ca exercitarea dreptului de deducere  pentru realizarea operatiunilor enumerate la art. 145 se efectueaza  sub rezerva respectarii conditiei impuse prin art. 146 alin.  (1) litera a) din Codul fiscal.

Conform acestei reguli,  pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA trebuie sa detina :

- o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155;
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


- dovada platii daca este persoana impozabila obligata sa aplice sistemul TVA la incasare sau daca furnizorul/prestatorul este  persoana  impozabila obligata  la aplicarea sistemului TVA la incasare.  

        Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct.  46  alin. (1) din normele de aplicare ale art. 146  conform carora justificarea deducerii taxei se face numai pe baza:

-        exemplarului original al documentelor prevazute la art. 146 alin. (1) din Codul fiscal care trebuie  sa contina cel putin informatiile prevazute la art. 155 alin. (19) din Codul fiscal;

-        dovada platii in cazul achizitiilor prevazute la art. 145 alin. (1^2) din Codul fiscal
-       efectuate de catre persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achizitioneaza bunuri/servicii prevazute la art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal
-    de la persoane impozabile care au aplicat sistemul TVA la incasare.


Asadar, indiferent de faptul ca sediul social este realizat in regie proprie sau nu TVA este deductibila in conditiile mai inainte mentionate.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Constructie avand ca destinatie sediu social. Cum se deduce TVA-ul?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

Cristian 2015-02-01 21:16:26

Buna ziua,

Nu am stiut unde sa pun o intrebare si am puso aici.

Aministratorul si asociatul firmei detin in propietate privata un teren. Se poate construi pe acest teren o constructie de catre firma cu destinatia birouri? Momentan firma sta cu chirie, aceasta este prestatoare de servicii. Se poate deduce tva-ul pentru materiale de construcie? Folosite la cladire. Sau terenul trebuie cumparat de firma?

Va multumesc

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016