Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Mentenanta pe teritoriul Romaniei pentru client din afara Comunitatii. Care va fi regimul TVA?

de InfoTva.ro la 17 Iul. 2014 Exclusiv
Tags: tva, prestare servicii, persoana impozabila, regimul tva, facturi

O societate urmeaza sa efectueze servicii de mentenanta pe teritoriul Romaniei, insa aceste servicii sunt facturate de catre un client non-UE (Israel). Vom vedea care este regimul acestui serviciu referitor la TVA, precum si care sunt celelalte implicatii fiscale.


Partenerul strain doreste ca firma romana sa presteze servicii de mentennata pentru produse hardware pe care acesta sa le vanda unui client din Romania.
Va fi oferita mentenanta la sediul clientului partenerului strain pentru bunuri aflate pe teritoriul Romaniei.

Vom stabili cum va factura firma romana acest serviciu catre partenerul strain.

Operatiunea este neimpozabila in Romania, fiind  aplicabile prevederile art. 133 alin. (2) din  Codul fiscal conform carora, locul prestarii serviciului se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul serviciului respectiv. Faptul ca serviciile sunt prestate efectiv in Romania   nu are nicio relevanta asupra stabilirii locului prestarii serviciului. Deci, pentru aceste servicii se aplica regula de taxare B2B "business to business" prin care se recunoaste faptul ca ambele parti participante la tranzactie, respectiv  prestatorul  si  beneficiarul au calitatea de  persoane impozabile.

 Astfel, potrivit prevederilor pct. 13 alin.  (12) din Normele metodologice de aplicare, locul prestarii nu este considerat a fi in Romania, daca prestatorul poate face dovada ca beneficiarul este o persoana impozabila si ca este stabilit in afara Comunitatii. Daca nu dispune de informatii contrare, prestatorul poate considera ca un beneficiar stabilit in afara Comunitatii are statutul de persoana impozabila:

a) daca obtine din partea beneficiarului un certificat eliberat de autoritatile fiscale competente din tara beneficiarului, prin care se confirma ca respectivul beneficiar desfasoara activitati economice astfel incat sa i se permita acestuia sa obtina o rambursare a TVA in temeiul Directivei 86/560/CEE a Consiliului din 17 noiembrie 1986 privind armonizarea legislatiilor statelor membre referitoare la impozitele pe cifra de afaceri - Sisteme de restituire a taxei pe valoarea adaugata persoanelor impozabile care nu sunt stabilite pe teritoriul Comunitatii;
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii



b) atunci cand beneficiarul nu detine certificatul respectiv, daca prestatorul dispune de codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului sau de un cod similar atribuit beneficiarului de tara de stabilire si utilizat pentru a identifica societatile ori de orice alta dovada care sa ateste faptul ca clientul este o persoana impozabila si daca prestatorul efectueaza o verificare la un nivel rezonabil a exactitatii informatiilor furnizate de beneficiar, pe baza procedurilor de securitate comerciale normale, cum ar fi cele legate de verificarea identitatii sau a platii.

Daca prestatorul nu poate face dovada ca beneficiarul este o persoana impozabila, se va considera ca prestarea de servicii este realizata catre o persoana neimpozabila, aplicandu-se celelalte reguli prevazute de art. 133 din  Codul fiscal.

Potrivit prevederilor alin. ( 8 ) de la acelasi punct aceste servicii  nu implica obligatii referitoare la declararea in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 156 indice 4 din  Codul fiscal, indiferent daca sunt taxabile sau daca beneficiaza de scutire de taxa, si nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevazute la art. 153 si 153 indice 1 din  Codul fiscal.

Aceste servicii se vor inscrie in decontul de TVA cod 300  la randul 3   "Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari   intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b) si c) din  Codul fiscal".


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Mentenanta pe teritoriul Romaniei pentru client din afara Comunitatii. Care va fi regimul TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016