Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Ce regim TVA se aplica pentru prestari servicii catre o institutie publica?

de InfoTva.ro la 02 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, prestari servicii, institutie publica, emitere factura, mentenanta

Prin randurile urmatoare, vom stabili ce regim de TVA se aplica pentru urmatoarea operatiune: o societate din Romania inregistrata in scopuri de TVA doreste sa factureze catre o institutie publica neinregistrata in scopuri de TVA urmatoarele: vanzare soft si mentenanta, proprietatea partenerilor din Germania, societate inregistrata in scopuri de TVA, precum si training si instalare a softului realizat de societatea din Romania. Se mentioneaza ca softul este proprietatea societatii germane, trainingul fiind insa efectuat de catre angajatii societatii romane.


Vom vedea astfel si ce facturi trebuie emise de catre societatea din Germania si cea din Romania si care este regimul TVA aplicabil.


Solutia consultantului:

In primul rand este important de stabilit daca vanzarea de soft reprezinta livrare de bunuri sau prestare de servicii. Din informatiile furnizate nu reiese ca softul este vandut pe un purtator fizic de date sau ca ar fi un soft standard asadar vom presupune ca este o prestare de servicii.

In cazul in care aveti dubii cu privire la clasificarea operatiunii, va recomandam sa discutati cu partenerul german si sa vedeti cum trateaza el operatiunea respectiva (i.e. prestare de servicii sau livrare de bunuri) si eventual sa analizati si prevederile pct. 6 alin. (13) si pct. 7 alin. (11) din normele Titlului VI din Codul fiscal . Daca operatiunea se clasifica drept livrare de bunuri atunci este posibil ca implicatiile TVA sa se modifice.

Din intrebarea dvs. intelegem ca exista 2 prestari de servicii distincte.
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii



Astfel:
-societatea din Romania factureaza servicii de training si instalare soft catre institutia publica; si
-societatea din Germania factureaza vanzare soft si mentenanta (servicii) catre institutia publica.


Pentru societatea din Romania operatiunea este una clasica, serviciile le veti factura cu TVA 24% intrucat aveti obligatia de a colecta TVA (conform art. 150 din Codul fiscal ).

Pentru societatea din Germania operatiunea este o prestare de servicii pentru care locul prestarii din perspectiva TVA se considera ca fiind in Germania la prestator (conform art. 133 alin. (3) din Codul fiscal ) si pentru care va emite factura cu TVA nemtesc, intrucat, asa cum reiese din textul intrebarii, beneficiarul serviciilor (institutia publica neinregistrata) este o persoana neimpozabila si neinregistrata in scopuri de TVA.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Ce regim TVA se aplica pentru prestari servicii catre o institutie publica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016