Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Analiza consultant fiscal: Dreptul de deducere a TVA pentru operatiunile supuse taxarii inverse

de Irina Dumitrescu la 17 Aug. 2015 Exclusiv
Tags: deducere tva, taxarea inversa, achizitie, tva colectata, furnizor, cota tva

Prin materialul urmator, discutam si exemplificam aplicarea taxarii inverse nu influenteaza dreptul de deducere al TVA.


Inregistrarea taxei pe valoare adaugata de catre cumparator atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila in decontul de TVA – Formular 300 - este denumita autolichidarea taxei pe valoarea adaugata. Colectarea taxei pe valoarea adaugata la nivelul taxei deductibile este asimilata cu plata taxei catre furnizor/prestator. Aceste prevederi sunt valabile pentru orice situatii in care se aplica taxarea inversa conform prevederilor Titlului VI din Codul fiscal.

Asadar, si in situatia in care se aplica taxarea inversa taxa pe valoare adaugata se considera dedusa, colectarea taxei pe valoarea adaugata la nivelul taxei deductibile fiind asimilata cu plata taxei catre furnizor/prestator.

Taxa pe valoare adaugata aferenta achizitiei supusa taxarii inverse poate fi dedusa in limitele si conditiile prevazute la art. 145-147 indice 1 din Codul fiscal. In situatia in care societatea nu are drept de deducere aferenta achizitiei efectuate, taxa pe valoare adaugata nededusa se include in costul de achizitie al bunurilor/serviciilor achizitionate indiferent daca achizitia a fost supusa taxarii inverse (TVA a fost colectata de cumparator) sau regimului normal de taxare (TVA a fost colectata de vanzator).

Pentru exemplificare consideram o achizitie de bunuri supusa taxarii inverse cu cota TVA 24%, valoare fara TVA 1.000 lei.

Daca operatiunea este supusa regimului normal de taxare cumparatorul va achita furnizorului suma de 1.240 lei din care suma de 240 lei reprezinta TVA colectata de vanzator.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Continuarea aici.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Analiza consultant fiscal: Dreptul de deducere a TVA pentru operatiunile supuse taxarii inverse":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016