Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cota TVA factura transport. Cum aplicam cota corecta?

de InfoTva.ro la 21 Sep. 2015 Exclusiv
Tags: cota tva, factura transport, livrare intracomunitara, beneficii, tva

Un SRL platitor de impozit pe profit si TVA factureaza marfa si transport aferent catre client UE, dar cu cod TVA Romanesc-RO (pentru RO). Factura de marfa a fost facturata cu 24%, chiar daca marfa a parasit teritoriul Romaniei, insa transportul cu cota zero TVA-asimilat livrare intracomunitara. S-a procedat corect?


In opinia noastra atat marfa cat si transportul trebuiau facturate cu cota de TVA de%, avand in vedere ca partenerul nu a transmis un cod valid de TVA din UE, diferit de cel romanesc. Asadar, se considera livrare de marafa locala  precum si transport local  avand in vedere ca se factureaza catre un partener cu cod de TVA din Romania.

Serviciile de transport au locul la beneficiar daca beneficiarul transmite un cod valid de TVA din alt stat membru decta Romania, conform art.133 alin.2. Astfel, nu se indeplineste aceasta conditie si prin urmare factura de transport trebuie cu TVA de%.

Livrarea efectuata nu este o livrare intracomunitara scutita si nu exista prevedere legala pentru scutire de transport in aceste situatii (art.143 si art 144)

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cota TVA factura transport. Cum aplicam cota corecta?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016