Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Facturi emise de client in numele furnizorului. Cum inregistram si cum declaram in D 394?

de InfoTva.ro la 09 Sep. 2016 Exclusiv
Tags: declaratia 394, d 394, decontul de tva, discount, facturi, decont tva

Am dezbatut in mai multe randuri probleme care trateaza declararea in D 394. Modificarile din acest an facute de ANAF pentru formularul 394 nu au reusit sa simplifice suficient de mult procedura de completare, iar nemultumirile contribuabililor se mentin.

E necesar sa fie aduse astfel cat mai multe completari si prezentari din practica in ce priveste D 394, in speranta ca astfel de informatii se vor dovedi utile si ne vor ajuta sa facem mai multa lumina in cazuri dificile.

In analiza noastra, societatea a incheiat cu un client un acord prin care clientul va avea dreptul de a emite in numele si in contul furnizorului facturi de discount. Stabilim astfel cum inregistreaza furnizorul aceste facturi si cum se declara in decontul de TVA si in declaratia 394.

O asemenea modalitate de facturare este supusa reglementarilor de la art. 319 alin. 18 din Codul fiscal
si pct. 96 din Normele metodologice de aplicare, care prevad, intre altele, si existenta unei proceduri de acceptare a fiecarei facturi emisa de catre cumparator/client/beneficiar in numele furnizorului/prestatorului.

Procedura de acceptare poate fi explicita sau implicita si poate fi convenita si descrisa prin acordul prealabil ori poate fi reprezentata de primirea si prelucrarea facturii;
 
Ca atare, facturile respective, odata acceptate de furnizor, se inregistreaza si se declara de acesta in decontul de TVA si in declaratia informativa 394 in mod obisnuit, ca si cum ar fi fost emise de funizolul insusi.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Facturi emise de client in numele furnizorului. Cum inregistram si cum declaram in D 394?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016