Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie produse si neinscriere in ROI. Cum procedam privind TVA-ul si notele contabile?

de InfoTva.ro la 17 Iul. 2015 Exclusiv
Tags: decont tva, bunuri, achizitii intracomunitare, persoana impozabila, curs de schimb

O societate din Romania achizitioneaza unele piese auto din Bulgaria, firma romana nefiind inscrisa in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Factura din Bulgaria are TVA de 20%. Plata s-a facut curierului care a adus piesa. Care sunt notele contabile? In aceste conditii se mai declara in 390? Cum se declara in decontul de TVA? Prin aceasta achizitie, firma e obligata sa se inscrie in ROI?


Conform Codului fiscal, persoanele impozabile care au sediul activitatii economice in Romania si persoanele juridice neimpozabile stabilite in Romania, neinregistrate in scopuri de TVA,  au obligatia inregistrarii in scopuri de TVA (daca nu sunt deja platitori de TVA, cum este si in cazul dumeanvoastra) daca efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in Romania a carei valoare depaseste plafonul de 34.000 lei in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara. Inregistrarea in scopuri de TVA trebuie solicitata inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare care ar duce la depasirea plafonului.

In situatia in care valoarea achizitie este sub plafon euro, exclusiv TVA, societatea nu este obligata sa se inregistreze in Registrul operatorilor intracomunitari pentru achizitia intracomunitara a bunului respectiv. In acest caz, in lipsa unui cod de TVA comunicat de catre cumparatorul din Romania, firma din Bulgaria va emite factura cu TVA colectata in Bulgaria prin aplicarea cotei de TVA  a tarii respective.

In aceasta situatie, societatea din Romania nu are nicio obligatie fiscala de plata si declarativa fata de autoritatea fiscala din Romania deoarece responsabilitatea platii TVA pentru livrarea efectuata revine furnizorului din Bulgaria catre autoritatea fiscala din Bulgaria.

In ceea ce priveste implicatiile contabile, valoarea sumei TVA achitate furnizorului din Bulgaria va reintregi costul de achizitie si se inregistreaza ca o achizitie normala de piese.

Monografie contabila
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


3024 = 401 - valoarea de achizitie cu tot cu TVA

Plafonul de 10.000 euro este reglementat prin art. 126 alin. (5) "Plafonul pentru achizitii intracomunitare prevazut la alin. (4) lit. b) este constituit din valoarea totala,exclusiv TVA, datorata sau achitata in statul membru din care se expediaza sau se transporta bunurile, a achizitiilor intracomunitare de bunuri, altele decat mijloace de transport noi sau bunuri supuse accizelor." si se refera la
valoarea totala a achizitiilor efectuate intr-un an calendaristic de catre o persoana impozabila, neinregistrata in scopuri de TVA in regim normal, iar cursul de schimb la care se calculeaza este cursul de schimb de la data aderarii Romaniei la UE, respectiv va fi de 34.000 lei.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de  Flavius Jakubowicz

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie produse si neinscriere in ROI. Cum procedam privind TVA-ul si notele contabile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016