Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Sistemul de TVA la incasare. Cum procedam in ce priveste soldul debitor?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 22 Oct. 2013 Exclusiv
Tags: tva, sistemul tva la incasare, 2014, contul 4428, tva neexigibil, codul fiscal

Analizam mai jos situatia unei firme care aplica sistemul TVA la incasare si care in 2014 nu mai doreste aplicarea acestui sistem. Vom vedea cum procedam in legatura cu soldul debitor si creditor al contului 4428, TVA neexigibil, la data de 31.12.2013.

Mentionam ca la data prezentului raspuns nu exista vreo modificare legislativa cu privire la aplicarea optionala a sistemului de TVA la incasare, acest sistem fiind unul obligatoriu, chiar daca in presa au aparut diverse opinii ale persoanelor implicate in elaborarea acestui sistem.
 
Presupunand ca se pastreaza actualul cadru normativ, la iesirea din sistemul de TVA la incasare, cu ocazia depasirii plafonului cifrei de afaceri sau daca acest sistem va deveni optional, consideram ca sunt aplicabile prevederile de la art. 134^2 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal, dupa cum urmeaza:
„(7) In cazul facturilor emise de persoanele impozabile inainte de intrarea sau iesirea in/din sistemul de TVA la incasare se aplica urmatoarele reguli:

(…)
b) in cazul facturilor pentru contravaloarea totala a livrarii de bunuri sau a prestarii de servicii emise inainte de data iesirii din sistemul de TVA la incasare, indiferent daca acestea sunt ori nu incasate, pentru care faptul generator de taxa intervine dupa iesirea din sistemul TVA la incasare, se continua aplicarea sistemului, respectiv exigibilitatea taxei intervine conform alin. (3) si (5). in cazul facturilor pentru contravaloarea partiala a livrarii de bunuri sau a prestarii de servicii emise inainte de data iesirii din sistemul de TVA la incasare, pentru care faptul generator de taxa intervine dupa data iesirii persoanei impozabile din sistemul TVA la incasare, se vor aplica prevederile alin. (3) si (5) numai pentru taxa aferenta contravalorii parțiale a livrarilor/prestarilor facturate inainte de iesirea din sistem a persoanei impozabile."
 
Altfel spus, colectarea TVA pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii intervine la data incasarii sau cel mai tarziu la 90 de zile de la emiterea facturii.
 
Deducerea TVA aferenta achizitiilor, regasita in contul 4428 “TVA neexigibila" va tine cont de calitatea furnizorului, respectiv:
Cartea Verde a Contabilitatii
Cartea Verde a Contabilitatii

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Asociatiile de Proprietari in 2020
Asociatiile de Proprietari in 2020

Vezi detalii



- daca furnizorul aplica sistemul de TVA la incasare, se poate deduce TVA doar la plata facturii, avand in vedere art. 145^1 din Codul fiscal;

- daca furnizorul nu aplica sistemul de TVA la incasare, situatia aceasta nu este reglementata foarte bine
, iar noi consideram ca deducerea se poate exercita oricand dupa schimbarea sistemului de TVA, intr-o perioada de  5 ani incepand cu 01 ianuarie a anului urmator, avand in vedere art. 147^1 din Codul fiscal.

Sursa: PortalContabilitate.ro

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Sistemul de TVA la incasare. Cum procedam in ce priveste soldul debitor?":
Rating:

Nota: 2.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016