Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Analiza zilei cu Irina Dumitrescu: Cum facturam livrarile de bunuri in afara Uniunii Europene?

de Irina Dumitrescu la 04 Oct. 2016 Exclusiv
Tags: livrarile de bunuri, cotele de tva, locul livrarii, operatiune impozabila, scutire de tva

Din punctul de vedere al taxei pe valoare adaugata sunt operatiuni impozabile in Romania cele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) operatiunile care constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuate cu plata;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi in Romania, in conformitate cu prevederile art. 275 si 278;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, actionand ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din activitati economice.

Astfel, pentru ca o livrare de bunuri sa fie impozabila in Romania trebuie ca locul livrarii, stabilit conform art. 275 din Codul fiscal, sa fie in Romania.

Se considera a fi locul livrarii de bunuri:

   a) locul unde se gasesc bunurile in momentul cand incepe expedierea sau transportul, in cazul bunurilor care sunt expediate sau transportate de furnizor, de cumparator sau de un tert. Daca locul livrarii, stabilit conform prezentei prevederi, se situeaza in afara teritoriului european, locul livrarii realizate de catre importator si locul oricarei livrari ulterioare se considera in statul membru de import al bunurilor, iar bunurile se considera a fi transportate sau expediate din statul membru de import;
Achizitii. Ghid fiscal-contabil
Achizitii. Ghid fiscal-contabil

Vezi detalii

PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017

Vezi detalii

Caietul Seminarului de Fiscalitate si Contabilitate
Caietul Seminarului de Fiscalitate si Contabilitate

Vezi detalii


   b) locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, de catre furnizor ori de catre alta persoana in numele furnizorului, in cazul bunurilor care fac obiectul unei instalari sau unui montaj;

   c) locul unde se gasesc bunurile atunci cand sunt puse la dispozitia cumparatorului, in cazul bunurilor care nu sunt expediate sau transportate;
(....).

Astfel, in cazul in care bunurile sunt livrate din Romania operatiunea este impozabila, din punct de vedere al TVA, in Romania.

Pentru operatiunile impozabile in Romania se aplica fie cotele de TVA de la art. 291 din Codul fiscal (daca nu este aplicabila nicio scutire de TVA) fie scutirile de la art. 292-296 - daca sunt indeplinite conditiile de aplicare.

Conform art. 294 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal sunt scutite de TVA livrarile de bunuri expediate sau transportate in afara Uniunii Europene de catre furnizor sau de alta persoana in contul sau. Scutirea se justifica de catre exportator cu urmatoarele documente:
 
  a) factura, care trebuie sa contina informatiile prevazute de Codul fiscal, sau, daca transportul bunurilor nu presupune o tranzactie, documentele solicitate de autoritatea vamala pentru intocmirea declaratiei vamale de export;
   b) unul dintre urmatoarele documente:
 
  1. certificarea incheierii operatiunii de export de catre biroul vamal de export sau, dupa caz, notificarea de export certificata de biroul vamal de export, in cazul declaratiei vamale de export pe cale electronica; sau
   2. exemplarul 3 al documentului administrativ unic, folosit ca declaratie de export pe suport hartie, certificat pe verso de biroul vamal de iesire.

Asadar, pentru livrarile de bunuri expediate sau transportate din Romania in afara Uniunii Europene de catre furnizor sau de alta persoana in contul sau, furnizorul aplica:
fie cota de TVA corespunzatoare - daca nu poate justifica scutirea de TVA.
fie scutirea de la art. 294 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, daca o poate justifica cu documentele mai sus mentionate.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Analiza zilei cu Irina Dumitrescu: Cum facturam livrarile de bunuri in afara Uniunii Europene?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton